OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokolikáté už? Zřejmě po čtvrté, když počítáme i akustické zastavení s křesly, pohovkou a Anneke Van Giersbergen na pražské Chmelnici před čtyřmi lety. Pokud jsme si však v minulosti stěžovali, že k nám PAIN OF SALVATION začali jezdit až ve chvíli, kdy přestali být umělecky zajímaví a začali se věnovat přímočařejší a posluchačsky vděčnější hudbě, od apríla letošního roku je všechno jinak. Ale pěkně popořadě…
Předskakující Švédi PORT NOIR jsou kapelou, jakých je všude plno. Pokud se na ně vypravíte nezasaženi studiovou prezentací, která je o dost zajímavější, dostane se vám sice slušně odehraného vystoupení rockového tria v nejzákladnější sestavě, nicméně splývajícího do jednoho celku nejpozději po druhé, třetí písni. Plačtivý projev zpěváka, dosti neměnné tempo a splývající melodie příliš neoživily ani pouštěné základy. Na druhou stranu nutno pochválit hezky sezpívané dvojhlasy a především práci bubeníka, který v podobných kapelách mívá spoustu prostoru vyplňovat všechny ty sáhodlouhé plochy roztahaných kytar. Zjednodušeně řečeno, nebylo to špatné, na předkapelu poměrně příjemné, ovšem s minulými předskokany BEARDFISH, nebo nedej bože VON HERTZEN BROTHERS nesrovnatelné. Pětačtyřicet minut stačilo přebohatě.
Krátká přestavba a znovuzrozeny Daniel je zpět. S dobrou zprávou, neboť ho zjevně zase začala bavit nakrmená metalová kytara a chrchlající, nedomrlé aparáty zůstaly ve zkušebně. Na aktuální sestavu, v níž rozhodně nelze přehlédnout především „zmalovanou kurvičku“ Ragnara Zolberga, který jakoby vypadl z jakékoliv glam rockové kapely minulého století, pak nutno pohlížet jako na schopné instrumentalisty, kteří však převážně pouze kryjí záda hlavní personě a nechávají ji vyniknout. Mr. Gildenlöw do Prahy dorazil v dobrém rozmaru, s přesvědčivou pěveckou fazónou, nenudil sáhodlouhými proslovy mezi písněmi, a i když se mu občas stalo, že na hmatníku sáhnul vedle a některá sóla zachraňoval univerzálními „chuchvalci“, usmíval se u toho a pro autentičnost koncertu to bylo rozhodně plus. Však jsme lidé, nejsme stroje.
Při pohledu na playlist je pak zcela zřejmé, že na své si konečně přišli všichni ti, co kapelu živě neviděli v době jejího největšího uměleckého rozkvětu, tedy kolem alb „The Perfect Element“ a „Remedy Lane“. Skladby z nich vytvořily kostru, na kterou skupina navěsila po zástupci z každé části „The Road Salt“ (v přitvrzeném zvukovém kabátku) a zcela pochopitelně odehrála i to nejpovedenější z aktuálního alba, na jehož podporu přicestovala.
Koncert měl skvělý spád. Hvězdami kolem očí ozdobený Zolberg tahal kuletržné výšky, kterými dopřával kapelníkovi hlasovému oddechu a kompenzoval tak oproti svému předchůdci Johanovi Hallgrenovi přece jen střídmější kytarovou hru. Klávesák Daniel Karlsson, baskytarista Gustaf Hielm i bubeník Léo Margarit si pak spolehlivě odehráli svoje. Nové skladby jsou samozřejmě aranžérsky méně košaté, čili na živo v tvrdých momentech působily sevřeněji, ale překvapivě fungovaly i dlouhé klidné pasáže, obsažené třeba „On A Thuesday“. Stupňované očekávání, to vše až po francouzskou „The Physics Of Gridlock“, po níž přišlo rozloučení a nezbytné vyvolávání zpět. Kdo by však čekal triumfální návrat celé kapely, která se vrhne na nějaký ten zcela zásadní kousek z minulosti, musel být překvapen. Nekonal se totiž žádný hitový sukces, nýbrž Daniel sám začal snad nejnudnější skladbu novinky, titulní „The Passing Light Of Day“. Trošku mu to samotnému chcípalo, ovšem ani přidání se zbytku kapely rozpačitý závěr neodvrátilo. Ta čtvrt hodina se určitě dala zaplnit podstatně hodnotněji, naštěstí to však byla jediná skvrna na jinak čistém koncertním štítu.
Mám rád koncerty s chybami. Méně už, ve své vlastní pohodlnosti, narvané sály a stříkající pot, ovšem ani to čas od času neuškodí. A tak navzdory vedru a bolavým zádům ve vyprodaném Rock Café říkám, že tohle byla nejzábavnější návštěva PAIN OF SALVATION v České republice. Sice se už jedná spíše o Danielův sólový projekt s doprovodnými muzikanty, z nichž nečiší taková výjimečnost, jako z klasické sestavy, snaží se to však nahradit nasazením. A v takhle pěkně zvoleném playlistu (přídavek nechme protentokrát stranou) to bezezbytku fungovalo. Spokojenost.
Playlist:
1) Full Throttle Tribe
2) Reasons
3) Meaningless
4) Linoleum
5) A Trace Of Blood
6) Rope Ends
7) Beyond The Pale
8) Ashes
9) Silent Gold
10) On A Thuesday
11) The Physics Of Gridlock
Přídavek:
12) The Passing Light Of Day
FOTO POUZE Z MOBILU
Rock Café, Praha, 1. dubna 2017
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.